Kalendarz

Luty 2018

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

Dojazd

BIP

bip

Wydarzenia Zespole Szkół 2012/13

 

 

 


Obrazy artykułów: zakretki.jpg

 

 

 

PODSUMOWANIE AKCJI


ZBIERANIA ZAKRĘTEK!!!

 

 

Już kolejny rok z rzędu pomagamy chorym dzieciom.


W tym roku uczniowie Zespołu Szkół w Michałowicach zbierając zakrętki, wspomagali rehabilitację czteroletniego Maksymilianka. Chłopiec od  urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce www.maksymek.pl.

Obrazy artykułów: maksymek.jpg

Pamiętajcie, nadal zbieramy zakrętki.


CHCEMY POMAGAĆ.   

 

 


 

 

 

Obrazy artykułów: zjazd_1.jpgUROCZYSTA AKADEMIA Z OKAZJI


ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-GO MAJA


 

Na pamiątkę 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w naszej szkole została zorganizowana uroczysta akademia. Montaż słowno – muzyczny zaprezentowali uczniowie klas szóstych. Opiekę nad przedsięwzięciem sprawowały wychowawczynie: p. Katarzyna Muzyk – Sowa i p. Aleksandra Setlak. Dekorację wykonała p. Barbara Mika – Wójcik.Obrazy artykułów: absol1.jpg

 

Uroczystość miała na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży takich pojęć,  jak: wolność, naród i ojczyzna. Młodzi aktorzy wyjaśnili rolę konstytucji w życiu mieszkańców współczesnego państwa, a także znaczenie tej pierwszej konstytucji w Europie. Uświadomili swoim kolegom, co to znaczy dzisiaj być patriotą. Inscenizacja została wzbogacona o prezentację multimedialną i pieśni patriotyczne.

Na zakończenie imprezy wystąpili tancerze z ludowego zespołu „ Pawie Pióra ” i pokazali tańce krakowskie oraz śląskie.

 

 

 

Obrazy artykułów: absol1.jpg Obrazy artykułów: absol1.jpg

 


 

 

 

NA RATUNEK ZIEMI

 

Zespół Szkół w Michałowicach aktywnie włączył się w ogólnopolską akcję ekologiczną „Listy dla Ziemi” i zorganizował Tydzień Ekologiczny w dniach od 07 – 22.04.2013r.

 

Pomysłodawcy akcji, czyli Fundacja ekologiczna „Arka” pragnęła, aby poprzez działania edukacyjne i promocyjne zwrócić uwagę głównie na gospodarkę odpadami i recykling.

 

Jednak wszelkie zabiegi proekologiczne  są cenne, gdyż podkreślają konieczność ochrony polskiej przyrody.

 

Zgodnie z założeniami akcji, uczniowie redagowali „Listy dla Ziemi”.

Najciekawsze prace zostały wyeksponowane nie tylko na gazetkach szkolnych, ale także na stronie internetowej oraz tablicach ogłoszeń na terenie całej gminy.

 

Uczniowie Gimnazjum odbyli wycieczkę na składowisko odpadów komunalnych na Baryczy, gdzie uczestniczyli w warsztatach, zapoznali się ze sposobami gospodarowania odpadami oraz zagospodarowaniem miejskiego wysypiska śmieci. W szkole odbyły się wystawy prac, konkursy m.in. konkurs wiedzy o bocianie, konkurs fotograficzny. Przygotowano przedstawienia teatralne i quiz dla klas młodszych. Starsze dzieci brały udział w spotkaniu ze znanym polskim biologiem prof. dr hab. Henrykiem Okarmą. Finałem tygodnia ekologicznego była spartakiada ekologiczna – całodzienny turniej wiedzy i umiejętności dla klas IV – VI. Wychowawcy wraz z uczniami klas młodszych zorganizowały „Marsz dla Ziemi” ulicami Michałowic.

 

Należy podkreślić, że szkoła od dawna praktycznie działa na rzecz środowiska, aktywnie włącza się w wiele  akcji proekologicznych: całoroczna zbiórka zakrętek plastikowych, zużytych baterii oraz cykliczne zbiórki makulatury. W związku z tegoroczną akcją zakupione zostały do szkoły kosze do segregacji śmieci.

 

 

 


 

 

18 kwietnia - Drzwi otwarte 

 


Drzwi otwarte  Zespołu Szkół zostały zorganizowane z myślą o uczniach, którzy są zainteresowani rozpoczęciem edukacji w naszej szkole. Cieszy fakt, że naszą ofertą zainteresowali sie także rodzice. Mamy nadzieję, że przygotowany program spotkania dostarczył wielu informacji o naszej placówce i pomógł w podjęciu decyzji o wyborze szkoły.

 

 

 


 

 

 

Obrazy artykułów: eko.jpg

DNI EKOLOGICZNE

W NASZEJ SZKOLE OD 15.04.2013 DO 22.04.2013


 

 

 

KLASY „O”

 

 • Wykonanie plakatów  o tematyce ekologicznej – prezentacja na korytarzu.
 • Zagospodarowanie kącików przyrodniczych.Obrazy artykułów: eko_buz.jpg
 • Wystawka prac na gazetce korytarzowej.
 • Dzień ekologiczny z Promyczkiem:

          - przedstawienie „Kolorowa ulica”,

          - doświadczenie „Jak powstaje ściek”,

          - marsz kwiatów ulicami Michałowic.

 

 

 

KLASY 1-3

 

 • Quiz dla klas 1-3
 • „Marsz dla Ziemi”
 • w każdej klasie i na korytarzu dolnym: gazetki, wystawki o tematyce ekologicznej

 

Obrazy artykułów: ekologia.jpg

 

 

KLASY 4 – 6

 

 • Wystrój klas dostosowany do wylosowanego hasła
 • Wykonanie piramidy ekologicznej
 • Spotkanie z profesorem UJ - prezentacja o dzikich zwierzętach żyjących w Polsce
 • Spartakiada ekologiczna kl. 4 – 6 22.04.2013r.
 • Konkurs „Dzień bociana”
 • Konkursy literackie:

      a) twórczość poetycka dzieci,

      b) „Listy dla Ziemi”  (najciekawsze listy otwarte i wiersze zostaną wyeksponowane na terenie gminy, na stronie internetowej, trafią także do domów mieszkańców gminy).

 • Konkurs fotograficzny „Przyroda naszej okolicy”
 • Wystawa prac (plakaty) o tematyce ekologicznej na poddaszu gimnazjum

 

 

 

 

KLASY I – II  GIMNAZJUM


Obrazy artykułów: list.jpg

 • W każdej sali wystrój o tematyce ekologicznej.
 • Konkurs „Oszczędzają bogaci i nam się opłaci”
 • Konkurs na hasło promujące właściwe korzystanie z wody, energii... plansze z hasłami - arkusz A2 – naklejone na drzwiach poszczególnych klas
 • Teatrzyk dla najmłodszych
 • Konkursy – literackie:

      a) „Listy dla Ziemi”

      b) Twórczość poetycka (najciekawsze listy otwarte i wiersze zostaną wyeksponowane na terenie gminy, trafią także do domów mieszkańców gminy).

 • Wycieczki o tematyce ekologicznej – wysypisko i utylizacja   

        śmieci -  Barycz

 

 

Wystawka i gazetki w bibliotece szkolnej.

Obrazy artykułów: recyk.jpg

 

 


 

Konkurs Recytatorski

 


Obrazy artykułów: recytatorski.jpg15 marca 2013 r. laureaci etapu szkolnego KONKURSU RECYTATORSKIEGO wzięli udział w  eliminacjach gminnych. Komisja konkursowa oceniła uczestników w dwóch kategoriach: młodzież szkół podstawowych oraz młodzież szkół gimnazjalnych.


W kategorii: szkoła podstawowa


I miejsce zajęła – Julia Ślusarczyk – kl. IV b

III miejsce – Nikodem Achtel  - kl. IV a


W kategorii: gimnazjum


III miejsce – Wiktoria Nogieć – kl II b

Wyróżnienie  otrzymała– Ksenia Król  - kl. II a

 

Wytypowani przez Jury Laureaci  reprezentowali Gminę Michałowice podczas Eliminacji Powiatowych do 58. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego  w  piątek 22 marca br. W Mogilanach.

 

 


 

 

 

KONCERT TRIO KURAKAS – WYSŁANNICY INKÓW

  

Dnia 8.02.2013r. na Sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Michałowicach odbył się koncert zorganizowany przez Łódzkie Biuro Koncertowe ,,Wirtuoz”. Odwiedziło nas Trio Kurakas. W skład zespołu wchodzą Mirko Fernandez Sanchez z Peru, Rafael Alfaro Alvarado pochodzący z puszczy amazońskiej oraz Maciej Malec z Łodzi. W występie uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół w celu poznania muzyki z innych zakątków świata.

Panowie rozpoczęli koncert od utworów andyjskich. Usłyszeliśmy piosenkę „Aczakacz” w języku keczua, który jest językiem górali andyjskich. Zabrzmiały w niej instrumenty takie jak: zamponias podobny do fletni Pana lecz diatoniczny, bombo czyli ręcznie wykonany bęben ze skóry sarny i grzechotki. Następnie przenieśliśmy się do Ekwadoru i zagrały charango - hałaśliwa gitarka oraz tamburyn. Później powędrowaliśmy do Ameryki Południowej aby poznać muzykę karaibską inaczej latynoamerykańską. Zaprezentowano utwór z Kuby pt. „Guantanamera”. Piosenka ta opowiada o mieszkance Kuby z Guantanamo. Posłuchaliśmy brzmienia bębnów, tamtejszego fletu o nazwie Kena i puzonu. Potem muzycy wybierali osoby z widowni i próbowali je nauczyć grać na instrumentach takich jak: Quiro, marakasy, tamburyn i kabaza do tańca Mambo. Rozpoznaliśmy utwór „Mariaczi”, pochodzący z filmu „Desperado”. Następnie wybrani uczniowie tańczyli do piosenki Makarena. Z okolic Peru zaprezentowano nam utwór o spokojnym charakterze „El condor pasa” o życiu rzadkiego ptaka kondora. Usłyszeliśmy bongosy, flety i zamponias. Poznaliśmy także pieśń z Kolumbii „Moliendo cafe” co oznacza „mieląc kawę”. Dalej podziwialiśmy pieśń popularną u nas „La cucharacha”. Opowiada ona o karaluchu. Na końcu zespół zagrał przebój Michaela Teló „Ai Se Eu Te Pego”. Wszyscy tańczyli i dobrze się bawili. Z przyjemnością wysłuchaliśmy tego koncertu, poznaliśmy też muzykę pochodzącą z różnych stron świata.


Sprawozdanie z koncertu:  Katarzyna Siara (kl. Ib gimnazjum)

 

 


 

 

 

KONCERT KOLĘD ,,BETLEJEM JEST W NAS”

Obrazy artykułów: koncert_kol1.jpg

Dnia 21.12.2012r. w Zespole Szkół w Michałowicach wysłuchaliśmy koncertu kolęd w wykonaniu chóru szkolnego składającego się z 40 uczniów klas I-VI szkoły podstawowej i gimnazjum. Chór śpiewał kolędy tradycyjne w opracowaniu na 2 głosy, z towarzyszeniem instrumentów perkusyjnych, pieśni kolędowe w opracowaniu współczesnego kompozytora oraz fragment z musicalu Metro pt.,,Uciekali”. Partie solowe musicalu wykonali: Katarzyna Oleś, Aneta Kozłowska, Wilhelm Pasterz, Albert Mouhoubi, Sebastian Szydło oraz nauczyciele prowadzący. Piękną oprawę tego utworu stanowiły kolorowe lampiony i światełka, które rozświetlały motyw przewodni. Każdy chórzysta mógł zaprezentować swoje umiejętności wokalne solo, w duecie, tercecie czy zespołowo. Chór wystąpił w specjalnie szytych na tę okazję białych strojach, a soliści w strojach wieczorowych. Chwil refleksji dostarczały poetyckie teksty z literatury polskiej o tematyce bożonarodzeniowej, którymi przeplatane były kolędy. Wymowne treści przekazywały także obrazy w postaci slajdów wybrane przez ks. Rafała Żelaznego. Przesłanie koncertu ,,Betlejem jest w nas” dopełniła wytworna dekoracja w postaci choinek, światełek i gwiazdy betlejemskiej spływającej na scenę swym promiennym ogonem. Na zakończenie cała społeczność szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi zaśpiewała wspólnie kolędy pod przewodnictwem pana dyrektora Jarosława Kozłowskiego. Koncert spotkał się z żywiołowym odbiorem ze strony publiczności, dlatego został powtórzony na zaproszenie proboszcza ks. Władysława Dyrcza 13.01.2013r. w kościele parafialnym NMP w Michałowicach wraz z oprawą Mszy Św. Niedzielnej. W wersji skróconej wykonany był także 15.12.2012r. w KJK ,,Szary”.


Wszystkim organizatorom i wykonawcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Nauczyciel muzyki - Beata Kuczmańska


 


 

 

 

 

GOŚĆ OCZEKIWANY


Obrazy artykułów: gosc1.jpgWątek sztuki „Gość oczekiwany” został zaczerpnięty z popularnej legendy śląskiej.„(...) Utwór ten jest obrazem dramatu, jaki codziennie i na całym świecie, w milionach replik, rozgrywa się między Bogiem i ludźmi. Bóg nieustannie przychodzi do ludzi. Odtrącony powraca wielokrotnie. Ludzie, którzy przyjmują go w prostocie i bezinteresownej miłości, są przezeń obdarowani hojną opływającą miarą. Natomiast biada tym, którzy pragną widzieć Boga dla spodziewanych korzyści” (Zofia Kossak) Krótko mówiąc losy bohaterów stanowią ilustrację rozmaitych postaw ludzi wobec Boga, zachęcając do refleksji nad miejscem, jakie zajmuje Bóg i Jego miłość w ludzkim życiu.

Dnia 16 listopada 2012 roku wspólnie z klasą trzecią gimnazjum i uczniami z klasy szóstej w piątkowe popołudnie odwiedziliśmy Cieszyn.  Celem był teatr, a w nim sztuka „Gość Oczekiwany” Zofii Kossak. Pomysłodawcami i organizatorami wyjazdu byli: pani Wanda Bydłosz, Beata Robak, Elżbieta Binczycka i ks. Rafał Żelazny.

Premiera tej sztuki odbyła się już w 1987 roku w świetlicy szpitalnej przy klasztorze sióstr Elżbietanek. A w 1994 roku po raz pierwszy sztuka ta została wystawiona w teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie. Od samego początku reżyserem sztuki jest s. Jadwiga Wyrozumska – elżbietanka. Osoba o dużej wierze, miłości do Boga i człowieka. Poświęcająca swój czas i energię licznym rodzinom, dzieciom i młodzieży, którzy są głównymi odtwórcami owej sztuki, a także Misterium Męki Pańskiej jak i Bożonarodzeniowych Jasełek. 

Wątek sztuki „Gość Oczekiwany" został zaczerpnięty z popularnej legendy Śląskiej. Utwór ten jest obrazem dramatu jaki codziennie i na całym świecie, w milionach replik, rozgrywa się pomiędzy Bogiem a ludźmi. Bóg nieustannie przychodzi do ludzi. Odtrącony powraca wielokrotnie. Ludzie, którzy przyjmują go w prostocie i bezinteresownej miłości, są przezeń obdarowani hojną, opływającą w mleko i miód miarą. Natomiast biada tym, którzy pragną widzieć i wierzyć w Boga dla własnych i wyrachowanych korzyści.

 „Gość Oczekiwany" - jest przypowieścią o wierze, nadziei, pokorze a także o pysze i głupocie ludzkiej. Jezus istotnie przychodzi do każdego człowieka, który Go zaprosi. Ale rzadko u kogo zostaje dłużej. Krótko mówiąc losy bohaterów stanowią ilustrację rozmaitych postaw ludzi wobec Boga, zachęcając do refleksji nad miejscem, jakie zajmuje Bóg i Jego miłość w ludzkim życiu. Pouczająca i fascynująca treść tej sztuki sprawia, że przedstawienie cieszy się ogromnym zainteresowaniem już od 25 lat Polaków z różnych stron Polski jak i zagranicy. Szkoda, że u nas brakuje ludzi, którzy doceniają piękno teatru, ludzkiej pracy i zaangażowania innych.

Niestety pomimo sporego trudu zdobycia biletów, zmarnowaliśmy kilka miejsc, które mogli zająć inni stojący już na przyszły rok w kolejce. Zresztą to już nie pierwszy raz mamy do wszystkich o wszystko pretensje i roszczenia tylko nie do siebie. 

 Ks. Rafał Żelazny

 

  

 

Wygenerowano w sekund: 1.01