Kalendarz

Luty 2018

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

Dojazd

BIP

bip

Wydarzenia w Gimnazjum 2012/13

 

 


  

 

Obrazy artykułów: zawody5.jpgZAWODY SPORTOWO-OBRONNE ZORGANIZOWANE PRZEZ ZESPÓŁ PLACÓWEK OŚWIATOWYCH W SKALE

 

17 maja 2013r. uczniowie z Gimnazjum w Michałowicach w składzie : Karolina Wójcik, Michał Sobczyk, Grzegorz Ciaranek oraz Mateusz Siudek uczestniczyli w zawodach sportowo-obronnych zorganizowanych przez Zespół Placówek Oświatowych w Skale.

 

 

Na miejsce dotarliśmy przed godziną 9:00, zostały nam przydzielone szatnie, a także przypisano nas do poszczególnych grup (test + strzał z broni pneumatycznej lub rzut granatem + tor przeszkód).  Po sprawach formalnościowych zostaliśmy oficjalnie powitani przez organizatorów i bez żadnych przeszkód mogliśmy przystąpić do konkurencji. Test składał się z 10 pytań, nad którymi można było się nagłowić. Następnie przeszliśmy do sali gdzie oddawaliśmy z odległości 10m strzały z broni pneumatycznej. Podczas gdy, niObrazy artykułów: zawody9.jpgektórzy walczyli z bronią inne grupy pokonywały tor przeszkód i rzucały granatem. Po  zakończeniu konkurencji, wszyscy uczestnicy udali się na ognisko i w miłej atmosferze czekali na wyniki. Gdy nadeszła chwila rozdania nagród wszyscy zaczęli się niecierpliwić, by zobaczyć jak wypadli na tle innych szkół. Po chwili oczekiwania, okazało się, że nasza szkoła zdobyła 2 miejsce i została nagrodzona cennymi nagrodami.


Cały turniej toczył się w malowniczej okolicy, przy świetle promieni słonecznych i we wspaniałym, rodzinnym klimacie. Uważam, że tego typu zawody powinny być organizowane znacznie częściej.


Więcej zdjęć w galerii

 


 

 

Obrazy artykułów: filharm_02.jpg

WIZYTA W FILHARMONII


Dnia 6.06.2013r. w Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbył się nadzwyczajny koncert symfoniczny z cyklu Musica Ars Amanda pt. „Lato w Filharmonii”. Był on podsumowaniem całorocznego cyklu koncertów dla młodzieży. Przed publicznością licznie zgromadzoną wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Krakowskiej pod batutą Moniki Wolińskiej. Koncertu wysłuchała młodzież klas I naszego Gimnazjum w Michałowicach pod opieką organizatorów. Słowo wstępne wygłosił Maciej Jabłoński. Koncert otworzyło dzieło Antonia Vivaldiego z cyklu Cztery pory roku – cz. II pt.„Lato”, Tym razem usłyszeliśmy je w wersji na flet solo z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej. Wirtuozem fletu był Wiesław Suruło, który dał popis świetnych możliwości gry na tym instrumencie. Następnie usłyszeliśmy utwory Maurice`a Ravela, wielkiego kompozytora francuskiego. Grzegorz Niemczuk wykonał Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę, a po przerwie orkiestra zagrała utwór pt.”Alborada del gracioso”. Punktem kulminacyjnym było wykonanie hitu muzyki klasycznej, czyli słynnego Bolera. Skrajnie kontrastowa dynamika i konsekwentne wzrastanie tempa wyzwoliło ogromną dawkę pozytywnych emocji u słuchaczy. Publiczność oklaskiwała wykonawców na stojąco. Koncert spotkał się z bardzo pochlebnymi opiniami naszych gimnazjalistów. Życzymy melomanom wielu miłych wrażeń muzycznych w przyszłości !

Oprac. Beata Kuczmańska

 

Obrazy artykułów: filharm_01.jpg Obrazy artykułów: filharm_03.jpg

 

 


 

 

NASZ  WOLONTARIAT  NAObrazy artykułów: maraton.jpeg

 

 

Obrazy artykułów: maraton_02.jpg

  Obrazy artykułów: maraton_04.jpg

 

28 kwietnia 2013 roku, dziewczęta z klas pierwszych gimnazjum wspierały pracę wolontariatu XII CRACOWIA MARATON.

Obrazy artykułów: maraton_05.jpg

 

Przydzielono nam pomoc w obsłudze depozytów. Każdy z 4500 zawodników przed startem zostawiał swoje ubrania w czarnym worku oznaczonym numerem startowym.

 

Po przebiegnięciu dystansu 42 km i 195 metrów, należało odszukać odpowiedni worek i oddać go właścicielowi. Praca dość odpowiedzialna, ponieważ zawodnicy przebiegający linię mety byli bardzo zmęczeni.

 

Obrazy artykułów: maraton_06.jpgDziewczęta bardzo dobrze wykonały swoje zadanie.

Serdeczne podziękowania otrzymaliśmy z Biura Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie - organizatora tegorocznego MARATONU.

 

 

Dla zainteresowanych pragniemy przypomnieć że nazwa masowego biegu pochodzi od miejscowości Maraton. Po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami pod Maratonem w 490 p.n.e., armia perska wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Widząc to, posłaniec Filippides pobiegł do Aten, by obwieścić zwycięstwo i poinformować Ateńczyków, że płynie ku nim flota perska.

 

Wyobraźcie sobie, że w niedzielę w Krakowie spotkaliśmy „potomków”  Filippidesa!!!

Biegli wśród zawodników.

Tym razem ich bieg miał inny, szczytny cel. Więcej iformacji na www.spartaniedzieciom.pl


 Obrazy artykułów: maraton_01.jpg Obrazy artykułów: maraton_08.jpg

 

DO  ZOBACZENIA  ZA  ROK!!!

 


 

 

 

 Obrazy artykułów: barycz_01.jpgWYCIECZKA  DO  MPO

 

Dnia 16.04.13 klasy pierwsze gimnazjum wraz z opiekunami w ramach tygodnia ekologicznego  wybrały się na wycieczkę do MPO  - Zarządzającego systemu oczyszczania Krakowa.Wycieczka rozpoczęła się od siedziby w Baryczy, gdzie  zobaczyliśmy jak  segregowane są śmieci, w jakich ilościach oraz miejscach. Oprowadzał nas zastępca Dyrektora Ds. Gospodarki Odpadami - Rafał Korbut. Następnie udaliśmy się do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Obejrzeliśmy tam auta ciężarowe MPO, skąd są wysyłane oraz naprawiane. Dowiedzieliśmy się też, że to dzięki temu przedsiębiorstwu np. podczas zimy, oczyszczane są drogi ze śniegu. Z tą siedzibą zapoznał nas Kierownik Wydziału Oczyszczania -  Jacek Sobczyk.Obrazy artykułów: barycz_02.jpg

 

 

Większość uczniów była bardzo zadowolona z wycieczki, ponieważ dowiedzieliśmy się dużo nowych rzeczy, o których wcześniej nie mieliśmy żadnego pojęcia. Szczególne zainteresowanie wykazaliśmy maszynami MPO, którym mieliśmy okazję się przyjrzeć z bliska. Ten wyjazd z pewnością zapamiętamy na długi czas.


Aleksandra Gajoch, klasa Ia

 

Obrazy artykułów: barycz_04.jpg Obrazy artykułów: barycz_05.jpg

 

 

 


 

 

 

NA PIELGRZYMKOWYM SZLAKU… - CZĘSTOCHOWA

 

Obrazy artykułów: czest2.png22 kwietnia 2013 r. uczniowie klas trzecich  Gimnazjum w Michałowicach odwiedzili Jasną Górę. Trzecioklasiści wraz ze swoimi wychowawczyniami uczestniczyli we mszy św. odprawionej w ich intencji przez ks. Rafała.

 

 Następnie w czasie Drogi Światła rozważali główne prawdy wiary, zastanawiali się nad wyborem swojej drogi życiowej.Obrazy artykułów: czest3.png

 

Jasna Góra to miejsce szczególne dla wszystkich Polaków. Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz zbiór wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych.

Piękna słoneczna pogoda sprzyjała gimnazjalnym pielgrzymom.

 

 


 

 

Dni ekologiczne w klasach 1-3 Gimnazjum

 

Gimnazjaliści w ramach Tygodnia Ekologicznego brali udział  w konkursach, przygotowali  przedstawienie teatralne dla najmłodszych, tworzyli hasła promujące właściwe gospodarowanie darami Ziemi a także uczestniczyli w wycieczce na składowisko odpadów komunalnych na Baryczy.

 

 


 

 

Gimnazjada

 

14 lutego 2013 r. odbyły się gminne zawody w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców w ramach Gimnazjady. Nasze zawodniczki i zawodnicy zajęli II miejsce. Gratulujemy!

  


 


 

KONKURS RECYTATORSKI

 


 „Poezja zachowuje od zniszczenia tchnienie boskości w człowieku” – P.B.Shelley

 

 

Obrazy artykułów: wiersz.gif

 

6 lutego 2013 roku odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W eliminacjach wzięło udział 8 gimnazjalistek. Uczennice klas pierwszych, drugich i trzecich Gimnazjum w Michałowicach przygotowały recytację utworów  poetyckich i fragmentów prozy. Występy recytatorek oceniały p.Marta Maracha i p.Wanda Bydłosz.

 

 

Wyniki:


 I miejsce   –  Ksenia Król – kl. 2a


II miejsce  – Wiktoria Nogieć – kl. 2b

                       Jolanta Bubka – kl. 3b


III miejsce  – Katarzyna Siara – kl. 1b


Oprac. Wanda Bydłosz 

 

 


 


 

Kardynał Adam Stefan Sapieha w 100. lecie konsekracji i ingresu

 

18 grudnia 2012 roku Mszą św. o godz. 10.00 w Katedrze Wawelskiej, pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, rozpoczęły się uroczystości związane ze 100leciem konsekracji ks. kard. Adama Stefana Sapiehy, w których wzięła udział młodzież michałowickiego Gimnazjum

W Muzeum Katedralnym im. Jana Pawła II uczniowie naszego Gimnazjum zwiedzali wystawę poświęconą osobie kard. Adama S. Sapiehy pt. „Adam Stefan Sapieha. Ostatni książę – biskup krakowski”. Wystawa miała na celu nie tylko ukazanie Kardynała, jako wielkiego męża stanu i pasterza Kościoła, ale również jako człowieka, który swój urząd na biskupim tronie Kościoła krakowskiego sprawował nieprzerwanie przez okres czterdziestu lat.

   


 

 

 WYCHOWANIE POZA MURAMI SZKOŁY

 

 

10 grudnia 2012 r. uczniowie klas trzecich  naszego gimnazjum mieli okazję poznać miejsce szczególne – Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu.  Teren obozu zagłady zwiedzali w skupieniu i zadumie. Poznali warunki, w jakich mieszkali więźniowie, sposoby masowych mordów. Niezwykłe wrażenia zrobiły na nich eksponaty należące do zamordowanych więźniów – buty, okulary, walizki i rzeczy osobistego użytku.

Ta niezwykła wycieczka  przybliżyła uczniom okrucieństwo wojny, czasy  Holokaustu, masowej zagłady, czasy, w których „człowiek nie miał serca” dla drugiego człowieka.

 

  


 

 

 

29 listopada 2012 r. uczniowie klas pierwszych  mieli okazję zobaczyć „Balladynę” Juliusza Słowackiego. Była to wierna adaptacja lektury omawianej na lekcjach języka polskiego. Szczególnie zwrócili uwagę na bogate kostiumy, efekty specjalne, muzykę, które oddawały nastrój „nadgoplańskiej krainy”.

Młodzi widzowie  poznali sceniczne wersje dramatów romantycznych, podziwiali warsztat aktorski artystów krakowskich teatrów. 

 


 

 

 

 

15 listopada 2012 r. uczniowie klas drugich obejrzeli spektakl przygotowany przez Teatr „Cracovia” w Nowohuckim Centrum Kultury. „Dziady” Adama Mickiewicza to poetycki zapis obrzędu przywoływania dusz zmarłych. Na scenie pojawiły się zjawy Aniołków, Widma Złego Pana, Pasterki Zosi, które opowiadały swoje historie i przekazały nauki żywym.

 

 

 

 


 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

Odzyskanie niepodległości naszej Ojczyzny kojarzy nam się z datą 11 listopada. Polska po 123 latach niewoli stała się wolnym krajem i ponownie wróciła na mapy świata. Aby uczcić to wydarzenie dnia 9 listopada 2012 r. uczniowie klas pierwszych pod opieką wychowawców: p. Małgorzaty Kochel i p. Anny Niemiec przygotowali akademię. Wiersze i pieśni z tamtego okresu pozwoliły zrozumieć ogrom zwycięstwa i choć na chwilę pomyśleć o ludziach, którzy przyczynili się do wyzwolenia naszego kraju. 

 

 

 

 

 


 

PLANETARIUM W NIEPOŁOMICACH

 

W październiku uczniowie klasy Ia i Ib zwiedzili Planetarium w Niepołomicach. Obserwowali tam zjawiska astronomiczne związane z wyglądem nieba w różnych szerokościach geograficznych, ruchem planet i Słońca, fazami Księżyca oraz ruchem obrotowym Ziemi. Młodzież obejrzała filmy edukacyjne i symulacje komputerowe podróży we wszechświecie. Najbardziej atrakcyjne w tej lekcji astronomii było obserwowanie nieba wyświetlanego bezpośrednio na kopule Planetarium.

 

  

Wygenerowano w sekund: 0.64