Chór Bez Batuty

Chór szkolny w Michałowicach został założony w 2002 r. w Gimnazjum im. A.S. Sapiehy w Michałowicach przez nauczycielkę muzyki p. Beatę Kuczmańską. W kolejnych latach dołączyły kolejne prowadzące: logopeda p. Elżbieta Okarma i polonistka p. Magdalena Pasterz.

Obecnie śpiewają w nim dzieci od 6 roku życia po młodzież z klas starszych, na koncertach także jego absolwenci. Chór przygotowuje oprawę muzyczną uroczystości szkolnych, uświetnia lokalne wydarzenia patriotyczne i okolicznościowe. Bierze udział warsztatach muzycznych, takich jak: Małopolskie Warsztaty dla Zespołów Chóralnych oraz występuje na festynach. Tradycyjnie koncertuje w Święto Flagi w Centrum Macierz Polonii w Woli Więcławskiej, a także w okresie świątecznym z repertuarem kolędowym.

Dzieciaki wygrywają nagrody w konkursach piosenki, kilkakrotnie zdobyły I i II miejsca w Wojewódzkim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Lubniu i Krakowie. W roku 2014 chór nagrał płytę z kolędami i pastorałkami „Kolędy czas…”, która zachwyciła wszystkich i rozeszła się jak świeże bułeczki. W czerwcu 2016 roku zrealizowano drugą płytę z repertuarem piosenek ludowych „Hop, na ludowo” – ta urzekła wszystkich oryginalnością i ciekawymi aranżacjami. Na YouTube można zobaczyć kilka teledysków zespołu.

W roku 2017 chór szkolny otrzymał nazwę Bez Batuty. Wystąpił i zachwycił jurorów w w telewizyjnym show „Mam talent”, a także w programie telewizyjnej dwójki „Pytanie na śniadanie”. Koncertował w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, w Studio Polskiego Radia w Warszawie, na Festiwalu Chórów w Grecji Kriopigi Halkidiki.

Po trudnym dla wszystkich okresie pandemii chór wrócił do prób i występów. W styczniu 2024 roku wziął udział w barwnym, porywającym widowisku „Do Betlejem”, gdzie zaśpiewał ze znakomitymi wokalistami sceny polskiej, m.in. Mieczysławem Szcześniakiem, Mateuszem Ziółko i znanymi chórami Małopolski. Wykonawcom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Futura pod dyrekcją Mikołaja Blajdy. Było to ogromne, niezwykłe przedsięwzięcie oklaskiwane przez publiczność w wypełnionej do ostatniego miejsca sali krakowskiego ICE.

Chór Bez Batuty to dobre miejsce szkoły, to zwarta grupa ludzi zorientowana na wspólne działanie i cel, w której panuje atmosfera życzliwości , nawiązują się przyjaźnie. Chór to również społeczność, w której trzeba się odnaleźć, zauważyć istnienie innych i poszanować ich potrzeby, a jednocześnie umieć zadbać o swoje. Śpiew daje radość – widzimy to codziennie patrząc na twarze naszych chórzystów, budzi piękne emocje, które pozostają w sercach młodych Wykonawców na długie lata.

• Chór Bez Batuty

Elżebieta Okarma, Magdalena Pasterz, Angelika Poznańska