Co może zaoferować Ci nasza szkoła? – prezentacja
Hymn Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Michałowicach:
Trochę historii…
Powstanie szkoły w Michałowicach datowane jest prawdopodobnie na 1866 rok. W tym roku powstała Gmina Michałowice, a w dokumencie jej powołania wspomniana jest Szkoła Początkowa. Mieściła się w budynku „Starej Poczty” i składała z ośmiu gromad.
W latach siedemdziesiątych XIX wieku wygospodarowano samodzielne pomieszczenie szkolne w domu prywatnym. Między 1907 a 1908 powstał murowany budynek szkoły. Pierwszym kierownikiem od 1886 do 1903 r. był Ludwik Libura.
Uczęszczało do niej około 60 dzieci z Michałowic, Masłomiącej, Zerwanej, Wilczkowic, Młodziejowic, Kozierowa i Woli Więcławskiej. Była to szkoła koedukacyjna, rosyjska. Jednym z pierwszych nauczycieli był August Zakrzewski.
Wybuch I wojny światowej przerwał naukę na rok. W budynku mieściła się kwatera wojsk, później żandarmeria. W 1915 roku wznowiono lekcje. Językiem wykładowym był język polski. 1 września 1916 roku w szkole zawieszono godło – polskiego orła.
Pierwsze przepisy o obowiązku szkolnym na ziemiach Królestwa Polskiego wprowadziły władze polskie. W sierpniu 1917 roku Departament Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Rady Stanu ogłosił „Przepisy tymczasowe o szkołach elementarnych w Królestwie Polskim”. Do szkoły mogły uczęszczać wszystkie dzieci w wieku szkolnym bez względu na wyznanie. Nauka w szkole była obowiązkowa dla tych dzieci, które miały do niej dostęp. Naukę można było pobierać również w domu, ale żeby otrzymać świadectwo należało zdać egzamin w szkole elementarnej. Dekret Naczelnika Państwa z 1919 roku regulował ostatecznie obowiązek szkolny na ziemiach polskich byłego zaboru rosyjskiego. Artykuł 1 mówił, że „wykształcenie w zakresie szkoły powszechnej jest obowiązkowe dla wszystkich dzieci w wieku szkolnym”. Obowiązek nauki obejmował dzieci w wieku od 7 go 14 lat. Docelowo nauka miała trwać siedem lat, ale zezwolono na przejściowe tworzenie szkół czteroletnich z obowiązkową nauką uzupełniającą trzyletnią oraz szkół powszechnych pięcioletnich z obowiązkową nauką uzupełniającą dwuletnią. Szkoła w Michałowicach w 1919 roku była czteroklasowa. Z trudem wygospodarowano miejsce dla klasy piątej i w następnym roku szóstej (od roku szkolnego 1920/21 szkoła miała 6 klas). Dopiero w roku 1923/24 szkoła stała się zgodnie z założeniem siedmioklasowa.
W czasie dwudziestolecia międzywojennego pamiętano o uroczystościach patriotycznych. Szczególnie obchodzona była rocznica odzyskania niepodległości 11 listopada. Upamiętniano ważne polskie rocznice, np. 15 października 1917 roku – setna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Odnotowano również uroczystości żałobne po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego.
Kierownikiem szkoły w latach 1915 – 1917 była Helena Zdanowska z wilczkowickiego dworu, autorka najstarszej szkolnej kroniki.
30 grudnia 1922 zebranie gminne uchwaliło budowę nowej, większej siedziby szkoły. Faktycznie budowa rozpoczęła się dopiero w 1931 roku, a ukończono nowy budynek w 1938 roku.
Niespełna rok później zamieniono szkołę w koszary dla wojska – wybuchła II wojna światowa. Do końca 1939 roku trwała przerwa w nauce, potem władze okupacyjne zabroniły nauki historii i geografii, nakazały ograniczenie nauczania do czytania, pisania i nauki matematyki. Jak zanotowano w kronice „czucie i myślenie po polsku były surowo zabronione”. Władze okupacyjne niemieckie zlikwidowały podręczniki, w ich miejsce wprowadzono propagandowe niemieckie czasopismo „Ster” dla klas III – VII, zniszczono mapy i obrazy, która mogłyby przypominać o polskości tych ziem. Zlikwidowano wszystkie organizacje uczniowskie i komitet rodzicielski. W 1941 roku powstała w Michałowicach Szkoła Rolnicza dla chłopców powyżej 14 roku życia. Chroniło to część chłopców przed wywozem na roboty przymusowe do Niemiec. W tym samym czasie na terenie gminy zaczęto organizować tajne nauczanie w prywatnych domach.
Koniec wojny poprawił warunki pracy dzieci i nauczycieli. Odnowiono i rozbudowano szkołę. Jednak brak sprzeciwu państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych wobec polityki ZSRR w stosunku do Polski doprowadził do przejęcia władzy w naszym kraju przez komunistów całkowicie podległych Związkowi Radzieckiemu. Brak suwerenności wpłynął na treści nauczania. Programy i podręczniki były narzucone przez władze komunistyczne PRL – u. Edukację ogarnęły kolejne zmiany. W roku szkolnym 1962/63 wprowadzona została szkoła ośmioklasowa. Pierwsza klasa ósma ukończyła szkołę w roku 1966/67.
Rok 1989 i koniec komunizmu przyniósł zmianę programu nauczania, można było rozpocząć nauczanie bez cenzury, powstały nowe podręczniki.
W 1996 roku został wmurowany kamień węgielny pod obecny budynek szkoły. Reforma z 1999 roku powoływała do życia sześcioletnią szkołę podstawową i trzyletnie gimnazjum. Wraz z reformą oświaty z 1999 roku w części budynku powstało Gimnazjum im. ks. kard. Adama Stefana Sapiehy, którego dyrektorem przez cały czas istnienia był Jarosław Kozłowski.
25 października 2003 roku Szkoła Podstawowa przyjęła imię Jana Pawła II.
W 2006 roku Szkoła Podstawowa i Gimnazjum połączone zostały w Zespół Szkół w Michałowicach.
W 2009 Szkole Podstawowej i Gimnazjum został nadany sztandar, ufundowany przez Radę Rodziców.
Od 1 września 2017 r. w skutek reformy systemu oświaty Zespół Szkół w Michałowicach został przekształcony w Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Michałowicach.
21 czerwca 2019 r. mury naszej szkoły opuścili ostatni absolwenci gimnazjum oraz pierwsi absolwenci ośmioklasowej szkoły podstawowej.