Zadania priorytetowe

Abc empatii, czyli wszyscy jesteśmy tacy sami…

Co roku Szkoła Podstawowa w Michałowicach wybiera zadanie priorytetowe, wokół którego skupiają się nasze najważniejsze działania z zakresu profilaktyki i wychowania. W tym roku szkolnym postanowiliśmy pochylić się nad problemem niepełnosprawności. Centralnym punktem naszych poczynań było nawiązanie współpracy z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, która od lat zajmuje się pomocą osobom dorosłym z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie fundacja prowadzi dwa domy dla 60 osób w Radwanowicach i Lubiatowie. Mieszkańcy tych domów mają około 40-50 lat i najczęściej nie mają już rodziny lub ich rodzice nie są w stanie się nimi opiekować ze względu na swój wiek.

Celem naszych działań jest uwrażliwienie uczniów na potrzeby tych osób, a także zaznajomienie dzieci z przeszkodami życia codziennego, jakie napotykają osoby z wszelkimi niepełnosprawnościami. Od początku roku szkolnego nasi wolontariusze oraz cała społeczność szkolna z pełnym oddaniem zaangażowali się w następujące działania:

  • kiermasz ciast prowadzony przez uczniów,
  • warsztaty wykonywania aniołów, ozdób i kartek świątecznych,
  • kwesta prac naszych uczniów przy współpracy z parafią,
  • warsztaty o niepełnosprawności przeprowadzone dla naszych uczniów przez przedstawicieli Fundacji,
  • przygotowanie prezentów mikołajkowych dla podopiecznych Fundacji.

6 grudnia grupa naszych szkolnych wolontariuszy odwiedziła podopiecznych Fundacji w Radwanowicach. Ten mikołajkowy dzień był okazją do obdarowania mieszkańców ośrodka „Dolina Słońca” upominkami, ale i doskonałą lekcją empatii, tolerancji i miłości bliźniego dla naszych uczniów. Nasze kolejne kroki to m.in. przygotowanie i wystawienie jasełek dla mieszkańców domu w Radwanowicach, przeprowadzenie warsztatów o empatii w zaprzyjaźnionych grupach przedszkolnych (w rolę prowadzących wcielą się tym razem nasi wolontariusze z klas siódmych) i warsztaty plastyczne, na których wykonamy już ozdoby wielkanocne. W podziękowaniu za nasze zaangażowanie fundacja nieodpłatnie przekazała naszej szkole pakiet edukacyjny ABC Empatii przygotowany we współpracy z Czepczyński Family Foundation. Zawiera on 30 książek dla dzieci oraz scenariusze zajęć i materiały szkoleniowe dla nauczycieli 0-3. Mimo że zadania priorytetowe ustalamy na dany rok szkolny, to tym razem pragniemy, aby nasze obecne działania nie miały charakteru jednorazowego, ale były kontynuowane również po zakończeniu tegorocznego projektu. Zachęcamy wszystkich do wspierania naszej inicjatywy!

Skip to content