Noc bibliotek 2023

W dniach 6 -13 października 2023 r. trwała w naszej szkole akcja Noc Bibliotek, w tym roku pod hasłem: „Absurd Nie Czytać!” zainspirowana twórczością „niepoważną” Patronki Roku 2023 – Wisławy Szymborskiej. W ramach akcji uczniowie uczestniczyli w zajęciach czytelniczych, zabawach, grach i seansach filmowych.

Noc Bibliotek rozpoczęła się w naszej bibliotece wśród gwiazd i przy relaksacyjnej muzyce. Uczniowie mogli się wyciszyć i odpocząć w wyjątkowo przygotowanej do tego przestrzeni. Potem przeszliśmy do  eksperymentu z wyobraźnią. Uczniom  została przeczytana książka Toma Percivala Nietypowy Adaś . Ciekawe było to , że bez pokazywania ilustracji. Następnie dzieci otrzymały kartki z  narysowaną sylwetką Nietypowego Adasia i zostały poproszone o dorysowanie skrzydeł – takich jakie powstały w ich wyobraźni podczas czytania. Okazało się, że każde dziecko inaczej zobrazowało sobie skrzydła, pomimo tego że słyszeli ten sam tekst. Dzieci nie mogły się doczekać , żeby w końcu zobaczyć Adasiowe skrzydła z przeczytanej książki. Te z lektury także były inne od tych namalowanych przez dzieci.  To właśnie siła ludzkiej fantazji. Potem była okazja do rozmowy o tym, co to znaczy być nietypowym – wyjątkowym i o odwadze jaka jest potrzebna by właśnie takim być. Dzieci zrozumiały, że warto rozwijać swoje skrzydła by iść do przodu, rozwijać swoje talenty i umiejętności.

Uczniowie spędzający długi czas w świetlicy szkolnej mogli obejrzeć dwa filmy: „Pamiętniki Tatusia Muminka”, reż. Ira Carpelan, Finlandia, Polska 2022 na podstawie książki Tove Jansson oraz „Moja mama Gorylica”, reż. Linda Hambäck, Szwecja, Norwegia, Dania, 2021. To animowana adaptacja znanej w Polsce książki Fridy Nilsson. Film o miłości, inności, empatii i trosce o słabszych. Mama Gorylica brzmi absurdalnie? Doskonale, bo przecież jak głosi tegoroczne hasło Nocy Bibliotek – „Absurd nie czytać”!

Skip to content