Spotkanie autorskie z pisarką Renatą Piątkowską

10 października 2022 roku uczniowie klasy 8 c pod opieką pani bibliotekarki  wybrali się do krakowskiej  księgarni  Pod Globusem na spotkanie  ze znaną i cenioną autorką ponad 50 książek dla dzieci i młodzieży –  Renatą Piątkowską. Na spotkaniu pisarka przybliżyła swoim słuchaczom postać Malali, pakistańskiej dziewczynki walczącej o prawa dziewcząt do edukacji.  Malala Yousafzai jest laureatką Pokojowej Nagrody Nobla , jej dramatyczne losy autorka przedstawiła w książce Która to Malala. Ta przejmująca opowieść uświadomiła młodzieży,  jak wielką wartość ma życie w wolnym kraju i możliwość zdobywania wiedzy.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać fragmentów omawianej książki , które barwnie  czytała towarzysząca pisarce lektorka Malwina Kożurno. Podsumowaniem tego spotkania był zacytowany przez pisarkę fragment przemówienia Malali przed zgromadzeniem ONZ w 2013r. :  Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń . Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat.

Po spotkaniu był czas na wspólne zdjęcia, autografy i podziękowania. Spotkania autorskie są aktywną zachętą do czytania. Rozwijają wrażliwość uczniów i upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka. Uczniowie chętniej sięgają po książkę, której autora bezpośrednio poznali.