Zielona szkoła klas szóstych – październik 2022

Na początku października klasy szóste wyjechały na zieloną szkołę do samego serca Gór Świętokrzyskich. Nasi uczniowie przez tydzień poznawali uroki tego regionu Polski i aktywnie spędzali czas w Domu Wczasów Dziecięcych „Gołoborze”.

Nasz pobyt w świętokrzyskim zaczęliśmy od górskich wędrówek, podczas których poznaliśmy dwa najwyższe wzniesienia położone w obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego: Łysicę i Łysą Górę. Uczniowie przyjrzeli się również z bliska gołoborzom świętokrzyskim.

Następnie udaliśmy się do jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych w Kielcach – rezerwatu Kadzielnia. Zwiedzając znajdujące się tam jaskinie, uczniowie mogli przez chwilę poczuć się jak grotołazi. Wędrując podziemnymi korytarzami, dowiedzieli się również, czym jest kras i oglądali ślady organizmów sprzed milionów lat.

Opiekunowie z DWD „Gołoborze” zabrali nas też na spacery do najstarszego świętokrzyskiego rezerwatu przyrody „Chełmowa Góra” oraz na skarpę Zapusty do enklawy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wiedzę historyczną i przyrodniczą nabytą w praktyce, uczniowie utrwalili później podczas prezentacji przygotowanych przez dyrektora ośrodka.

Środowy wieczór zarezerwowany został na integrację przy ognisku, które połączone zostało ze szkoleniem na czarownicę i zbója świętokrzyskiego.

W czwartkowy wieczór wybraliśmy się natomiast na nocne zwiedzanie jednego z najpiękniejszych polskich zamków – Krzyżtopór w Ujeździe. Wśród ruin zamku szóstoklasiści uzbrojeni w pochodnie wyglądali ducha Białej Damy.

W trakcie całego wyjazdu nie zabrakło różnorodnych aktywności sportowych. Uczniowie wzięli udział m.in. w treningu ju-jitsu, a do swojej dyspozycji codziennie mieli krytą halę sportową, kompleks boisk do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki, stoły do gry w tenisa stołowego i siłownię.

Punktem kulminacyjnym naszego wyjazdu była wizyta w uroczym miejscu zwanym „Osiołkowem”. Szóstoklasiści ochoczo opiekowali się mieszkańcami tej małej farmy – karmili, czesali i spacerowali z osiołkami oraz bawili się z sympatycznymi kotami i psiakiem.

To był nasz kolejny niezapomniany wyjazd!

Zdjęcia można oglądać w GALERII.