Wymiana polsko-włoska – uczniowie szkoły z Rzymu w Michałowicach

W dniach 16-23.03.2019 r. uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję gościć w swoich domach uczniów z Włoch. Wszyscy bardzo oczekiwaliśmy ich wizyty. W dniu przylotu przygotowaliśmy dla nich specjalne przywitanie na lotnisku, a wieczorem w szkole odbyły się zabawy integracyjne, dzięki którym mogliśmy się lepiej poznać.

Codziennie zabieraliśmy naszych nowych przyjaciół na wycieczki – zwiedziliśmy wspólnie Muzeum Fabryki Schindlera, Wawel, Rynek i jego podziemia, Kopalnię Soli Wieliczkę oraz Ojcowski Park Narodowy. W czwartek uczestniczyliśmy w obchodach Dnia Wiosny w szkole – oglądaliśmy nasz szkolny konkurs talentów i pokaz mody. Uczniowie z Włoch wzięli również udział w specjalnie przygotowanej dla nich lekcji chemii i zajęciach sportowych na szkolnym boisku. Popołudnia i wieczory spędzaliśmy w mniejszych i większych grupkach – zapewniając naszym gościom przeróżne atrakcje.

Włosi mieli okazję zobaczyć jak wygląda codzienne życie w Polsce i spróbować polskiej kuchni, która nie zawsze trafiała w ich gusta 😉 Ten czas spędziliśmy naprawdę bardzo miło. Cały czas musieliśmy posługiwać się językiem angielskim, ale po kilku dniach nie sprawiało nam już to większych trudności.

Kiedy nasi nowi przyjaciele odlecieli było nam bardzo smutno… Wszyscy chcieli, żeby zostali tu dłużej. Teraz niecierpliwie czekamy naszego wylotu do Włoch.

Barbara Siekierzyńska i Jakub Gajewski, 7a

Galeria zdjęć: https://padlet.com/gosia_melges/73ucw4o0zxql

Last week I participated in the international exchange with the Italian students from Rome. On Saturday (March, 16th) I went to the airport to pick up my friend, Elisa. After dinner, we went to school to play some games with the other participants and get to know one another.

In the next days we were exploring Cracow and its surroundings: the Wawel Hill, the Main Market Square and its undergrounds, the Schindler’s Factory Museum, The Kazimierz District, the Wieliczka Salt Mine and Ojców.

On Wednesday Julia gave a party for everyone taking part in the exchange. It was a blast!

On Friday, after visiting the Ojców National Park, we went bowling. Later on we met at school for a wrap-up of the exciting week, to watch a slide show and have a quick quiz about Cracow.

On Saturday at 12.15, we went to the airport to say good-bye to our new Italian friends. This week was very intensive and tiring, but I will also have great memories about it!

Gabriela Bartkiewicz, 8b

RELACJA Z POBYTU GOŚCI

W dniach od 16 do 23 marca 2019 r. w ramach wymiany międzyszkolnej gościliśmy w naszych domach grupę młodzieży z Rzymu.

Był to dla nas naprawdę niezwykły tydzień – czas kształtowania u dzieci pozytywnych relacji z rówieśnikami z innego kraju, likwidowania barier, weryfikowania stereotypów oraz poszerzania wiedzy na temat polskich i włoskich tradycji i obyczajów. A wszystko to odbywało się w bardzo ciepłej, serdecznej i pełnej ekspresji właściwej mieszance polsko-włoskiego temperamentu atmosferze.
Szczególną satysfakcją dla nas, rodziców, było także obserwowanie, jak to spotkanie motywowało obie narodowości do praktycznego stosowania i rzeczywiście doskonalenia języka angielskiego, który był dla nich głównym łącznikiem.

Przez ten tydzień nasze dzieci towarzyszyły swoim włoskim rówieśnikom w zwiedzaniu Kazimierza, Rynku i jego podziemi, Muzeum Schindlera, odwiedziły Wieliczkę i Ojców, jednak zdecydowanie cenniejsze od walorów turystycznych okazały się dla nich więzy przyjaźni. Młodzież w niesamowity sposób zintegrowała się. Szybko znaleźli wspólne tematy, z wielką przyjemnością spędzali razem wolny czas. Sami go sobie zresztą organizowali, prosząc nas, rodziców, o logistyczną pomoc, często umawiając się w domu jednej z rodzin na zawsze bardzo żywe i radosne spotkania pełne nie najcichszych rozmów na te błahe, ale często i całkiem poważne tematy.

Ten krótki czas pokazał nam, że możemy być, i rzeczywiście jesteśmy, dumni z naszych dzieci, z tego w jak troskliwy sposób dbały o swoich towarzyszy, z jaką uważnością traktowały nawiązane nici przyjaźni. Wspólnie z nimi żywimy nadzieję, że obie strony będą te kontakty podtrzymywać. Cieszymy się z tej wizyty również dlatego, że ci sympatyczni młodzi ludzie swoim serdecznym, ciepłym sposobem bycia pozostawili w nas otwartość i gotowość do dalszego pielęgnowania tak pojętej gościnności. Także bardzo emocjonujący moment rozstania, pełen łez, ciepłych gestów i żalu rozłąki, unaocznił i potwierdził nam pozytywny charakter więzi, jakie powstały między dziećmi. Pokazał, jak niewiele trzeba, by się nawzajem obdarować, i że ten krótki czas był ważny i dobry.

Wraz z dziećmi jesteśmy pełni uznania dla pań Małgorzaty Mełges i Agnieszki Puchalskiej, a także bardzo im wdzięczni za pomysł, pełną organizację i troskliwą obecność podczas całego tak udanego wydarzenia – DZIĘKUJEMY!

Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Michałowicach
uczestniczących w wymianie międzyszkolnej