W pracowni i muzeum witrażu

14 kwietnia 2023 wybraliśmy się na pierwsze z trzech zaplanowanych warsztatów kulturowo-integracyjnych dla uczniów polskich i ukraińskich ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Michałowicach i Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych.

W trakcie naszego pierwszego wspólnego wyjazdu odwiedziliśmy Pracownię i Muzeum Witrażu – przepiękne miejsce mieszczące się na al. Zygmunta Krasińskiego 23 w Krakowie.

Przewodnik oprowadził naszych uczniów po Pracowni i Muzeum Witrażu, opowiadając im o historii tego miejsca i pokazując słynne witraże krakowskie oraz proces tworzenia monumentalnych szklanych dzieł. Po zwiedzaniu, uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych inspirowanych sztuką tworzenia witraży.

Cykl wszystkich spotkań ma na celu integrację rozumianą jako proces akceptacji i przynależności, w tym przypadku do szkoły i kultury, w której przyszło funkcjonować uchodźcom. Ma również pomóc w zapobieganiu uprzedzeniom, kształtowaniu tolerancji oraz budowaniu szkolnych relacji i wzmacnianiu procesów grupowych w szkole.